Tayland Köyleri Yağmur Getirme Ritüelini Doraemon Oyuncakla Canlandırıyor

Nakhon Sawan eyaletinde uzun süren kuraklık nedeniyle üç köyün sakinleri, Hae Nang Maew Töreni olarak bilinen geleneksel yağmur getirme ritüelini yeniden canlandırdı.

Ancak bu kez alışılagelmiş uygulama, canlı bir kedi yerine Doraemon yumuşak oyuncağının kullanılmasıyla alışılmadık bir hal aldı.

Genellikle yağmur tanrılarını ikna etmek için canlı bir kedinin geçit törenini içeren tören, Nisan ayı sonlarında Tayland’ın şiddetli sıcak hava dalgasının ortasında gerçekleştirildi.

Köydeki “Doraemon Festivali” (Kredi: Twitter)

Japon edebiyatı konusunda uzman bir araştırma bilimcisi olan Dr. Tarin Clanuwat, sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) Doraemon yumuşak oyuncağının kafeste taşındığı bir görüntüyü paylaşarak küresel ilgi topladı.

Yerel kaynaklar, törenin, geleneksel olarak sudan hoşlanmayan bir kedinin varlığının, ürünleri için çok ihtiyaç duyulan yağmuru sağlayacağına inanan Taylandlı çiftçiler için önem taşıdığını açıkladı.

Bu uyarlamada, Doraemon oyuncağının kullanılması ritüelin özünü korurken canlı hayvanlara yönelik olası sıkıntıları da önler.

“Doraemon” Geçit Töreni (Kredi: Twitter)

Canlı bir kediyi Doraemon yumuşak oyuncağıyla değiştirme kararı, hayvan refahını göz önünde bulundururken geleneği korumanın önemini fark eden netizenler tarafından övgü topladı.

Tayland, Nisan ayı boyunca rekor sıcaklıklar ve şiddetli sıcak hava dalgasıyla boğuşuyor ve ülke genelinde kuraklık koşullarını daha da kötüleştiriyor.

Çok sayıda ilde sıcaklıkların 40 santigrat derecenin üzerine çıktığı bu antik ritüelin yeniden canlandırılması, toplumun olumsuz hava koşullarından kurtulma arayışındaki dayanıklılığının ve yaratıcılığının bir kanıtı olarak hizmet ediyor.

Autor