Mamoru Oshii, Yoshitaka Amano’nun Angel’s Egg Animesinin 4K Remaster’ı Geliyor

Remaster, 40. yıl dönümünü yeni 35mm film baskısı taramasıyla kutluyor

Tokuma Shoten Çarşamba günü Mamoru Oshii ve Yoshitaka Amano’nun 1985 yapımı animesi Angel’s Egg’in (Tenshi no Tamago) 4K remaster’ını yapacağını duyurdu. Yeniden düzenleme, animenin 35mm film baskısının yeni taramasına dayanıyor. Duyuruda, yeniden düzenlemenin varsayımsal film gösterimleri veya ev videolarının yayınlanması gibi nihai olarak nasıl gösterileceği açıklanmadı.

PR Times aracılığıyla görüntü

© 🄫押井守・天野喜孝・徳間書店・徳間ジャパンコミュニケーションズ

Animenin yaklaşan 40. yıldönümünü kutlayan remaster’ı Oshii kendisi denetleyecek.

Angel’s Egg orijinal video animesi (OVA) 1985’te Japonya’da piyasaya sürüldü. Oshii, OVA’yı Studio DEEN’de yönetti. Oshii ve Yoshitaka Amano hikayeyi tasarladılar ve Oshii senaryoyu yazıp yönetti. Amano aynı zamanda sanat yönetmenliğini de üstlendi. Filmin yapımcılığını Hiroshi Hasegawa, Masao Kobayashi, Mitsunori Miura ve Yutaka Wada yaptı. Müziği Yoshihiro Kanno besteledi.

Japan Society, geçen yıl 10 Eylül’de New York City’deki müzesinde filmin gösterimine ev sahipliği yaptı. Japonya Topluluğu hikayeyi şöyle anlatıyor:

Görünüşte sakin bir dönemde geçen, iki isimsiz yabancı (mistik bir yumurta taşıyan bir kız ve çapraz bastonlu bir adam), çürümüş kalıntılar, ilkel balıklar ve fosilleşmiş kalıntılardan oluşan ilkel bir diyara yolculuk ediyor. Sembolizm ve İncil’e göndermelerle zenginleştirilmiş alegorik bir fantazi olan Oshii’nin güzel melankolik OVA’sı, Tanrı’nın dokunmadığı bir dünyada varoluşun trajik temelleri üzerine derinlemesine düşünüyor.

The Japan Society’nin geçen yılki gösteriminden önce anime, Batı’da orijinal haliyle yayınlanmamıştı. Carl Colpaert’in 1987 yapımı canlı aksiyon/animasyon filmi In the Aftermath, filmden görüntüleri birleştirdi.

Kaynaklar: PR Times, Komik Natalie

Autor