Laid-Back Camp Sezon 3 – Bölüm 5

© あfろ・芳文社/野外活動プロジェクト

Ekip sonunda bir araya geldiğinde, Laid-Back Camp vites değiştirip geziden yiyeceklerle dolu bir şölene geçerek hem etin hem de kullanışlı pişirme gereçlerinin erdemlerini övüyor. İnanılmaz derecede basit bir bölüm. Kızlar yemek pişirir, yemek yer ve uyurlar. Şeytan elbette ayrıntıda gizlidir ve bu dizi, yemek zamanlarını baştan çıkarıcı olduğu kadar rahatlatıcı da kılmaya yabancı değil. Bardak ramenden çok uzun bir yol kat ettik ve Nadeshiko ile Rin’in kamp ateşi mutfağında giderek daha yüksek seviyelere ulaşmasını izlemek eğlenceli.

Eğitici-eğlence açısı bu hafta sağlam. Keskiyle doğru odun kesme tekniklerini, hamburger etinin nasıl sous edileceğini, düdüklü tencerelerin avantajlarını, basit bir kurabiye tarifini ve daha fazlasını öğreniyoruz. Bu dizi için yeni bir şey değil ve kamp propagandası işleviyle sinerji yaratıyor. Her ne kadar deneyimli açık hava izcilerini sıksa da ben de “kamp meraklısı” hedef kitle arasında yer alıyorum, dolayısıyla bu ara açıklamaların gizemi aydınlatıcı ve gelecekte potansiyel olarak faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir dahaki sefere bir banknot tuttuğumda Rin’in bilgece sözlerini duyacağım.

Her zamanki gibi karakter etkileşimleri bu propagandanın satılmasına yardımcı oluyor. Animasyon bu hafta gözle görülür derecede daha az rafine edildi, ancak daha gevşek ve çizgi film benzeri bir hal aldığında işe yarıyor. İlk iki sezona dair anılarımdan yola çıkarak, bunun C-Station ile Eight Bit’in adaptasyon felsefeleri arasındaki başka bir ayrım çizgisi olduğunu düşünüyorum. Bu üçüncü sezonun animatörleri daha saçma abartılara düşkün görünüyorlar ve bunu daha sık yapıyorlar. Nadeshiko’nun faturayı ilk kez savururkenki Higurashi’ye layık bakışını ya da Ayano’nun etini nereden satın aldığını öğrenmek için gelişmiş sorgulama tekniklerini kullanmak üzereyken Rin’in hızlı el hareketlerini düşünüyorum. Bu şeyleri seviyorum. Ancak aradaki estetik bariyere daha fazla harç katıyorlar…

Autor