Final Fantasy Yayıncısı Square Enix, ‘Çok Platformlu Bir Stratejiyi Agresif Şekilde Takip Edecek’

Kare Enix dünyanın en büyük video oyunu şirketlerinden biri ve stüdyo ve yayıncı işinde bazı değişiklikler planlıyor. Final Fantasy’nin yaratıcısı ileriye dönük olarak birden fazla platformu benimsemeyi içerecek şekilde taktiklerini değiştirecek.

“Kazanç fırsatlarını çeşitlendirme” stratejisinin bir parçası olarak

Haber, Square Enix’in geçen yıl ile bu mali yılın sonu arasındaki kar ve zararları özetleyen en son kazanç raporundan geliyor.

Japon şirket, “daha fazla müşterinin oyunlarımızdan keyif alabileceği bir ortam oluşturmak” amacıyla “çok platformlu bir stratejiyi agresif bir şekilde izleyecek.” Bu, iş yapmak için uygun platformlar olarak Nintendo, PlayStation, Xbox ve PC’ye bakmayı da içerir.

Buna ek olarak Square Enix ayrıca “bir oyunu piyasaya sürerken yeni kullanıcı kazanımını en üst düzeye çıkarmaya çalışacak” ve “dijital satışları artırarak oyunlarımızın sürekli müşteri iletişim noktalarını” oluşturacak.

Raporda, 31 Mart 2024’te sona eren mali yıl için “konsolide satışların” özellikle Final Fantasy 16, Final Fantasy Pixel Master ve Final Fantasy 7 Rebirth’e atıfta bulunularak arttığı belirtiliyor.

Ancak daha sonra şöyle devam etti: “Daha yüksek geliştirme maliyeti amortismanı ve reklam giderlerinin yanı sıra önceki mali yıla kıyasla daha yüksek içerik değerleme kayıpları nedeniyle faaliyet zararları arttı.”

Şirket yıllardır sektörün bir parçası. Bu, 1987’de başlayan geliştirici Square – veya SquareSoft – ile yayıncı Enix arasındaki bir birleşmeydi. İkisi 2003 yılında güçlerini birleştirdi. Çoğu kişi yukarıda adı geçen Final Fantasy serisinden haberdar olacaktır, ancak aynı zamanda Kingdom Hearts, Chrono Trigger, Dragon Quest ve daha fazlasından da sorumludur.

Her durumda, öyle görünüyor Kare Enix Türkiye’nin en büyüklerinden biri olarak duruşunu korumak için elinden geleni yapıyor…

Autor