2024 Olimpiyatlarında Espor Olacak mı?

Uluslararası olimpiyat Paris’te yapılıyor ancak espor sporcuları ilgi odağı olma şansına sahip olacak mı? Daha fazlasını aşağıdaki eSpor Olimpiyatları makalemizde okuyun!

2023’teki açılış Olimpiyat Espor Serisi, elektronik oyunları meşrulaştıran ve sanal ve fiziksel sporlar arasında köprü kuran büyük bir adımdı. Peki bu yılki Paris Olimpiyatları’nda da aynı kategoriye sahip olacak mıyız?

Bu makalede, bir sonraki büyük espor Olimpiyat etkinliği hakkında onaylanmış tüm ayrıntılara bakıyoruz; ve resmi açıklamalara dayanan ek spekülasyonlar.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanı Thomas Bach Pazartesi günü yaptığı açıklamada, esporların ilk Olimpiyat baskısının gelecek yıl gibi erken bir tarihte çıkacağını söyledi https://t.co/oUfTRpfN0Q pic.twitter.com/TOP1vNN6vJ

— Xinhua Spor (@XHSports) 29 Ocak 2024

Olimpiyatlarda espor

Geçtiğimiz on yılda e-spor ve genel olarak oyun yeni boyutlara taşındı. Milyar dolarlık endüstri, 2010’larda bize dünyanın en popüler oyun turnuvalarından bazılarını kazandıran büyük bir takipçi kitlesi oluşturdu. Ve her şey büyük bir şekilde sonuçlandı.

İlk Olimpik E-Spor Serisi, geçen yıl Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) FIA ve Polyphony Digital Inc. ile e-sporu Olimpiyat sahnesine taşımak için birlikte çalışmasıyla başladı. Dönüm noktası olan etkinliğe 32 ülkeden 150.000 kişi katıldı ve 23 Haziran’daki finaller Singapur’da sona erdi.

2024 Olimpiyatlarında Espor Olacak mı?

Ne yazık ki e-spor, 2024 Olimpiyatları’nda yer alması planlanan bir kategori olmayacak; çünkü IOC, e-sporu dört yılda bir düzenlenen turnuvaya dahil etmek için henüz çok erken olduğunu düşünüyor ve bunu “erken” olarak nitelendiriyor.

Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesinin bazı üyeleri bize bir sonraki espor olimpiyatları hakkında güncellemeler verdi. Ve düşündüğünüzden daha erken!

Kredi bilgileri: Uluslararası Olimpiyat Komitesi

Bir Sonraki Espor Olimpiyatları Etkinliği Ne Zaman?

Şubat röportajında…

Autor